1. Чи варто українцям боятися вірусу Зіка?

2. Що таке харчові отруєння? Як від них вберегтись?

3.  Рекомендації щодо проведення санації шахтних колодязів (криниць).  

 

  Чи варто українцям боятися вірусу Зіка?

 Хвороба, яку спричинює  вірус Зіка – гостре інфекційне захворювання,  яке проявляється лихоманкою, висипом, болем у суглобах, кон’юнктивітом. Були випадки, коли органи охорони здоров'я в Бразилії повідомляли про   неврологічні ускладнення.

І хоча ареал поширення вірусу - це країни з теплим кліматом, маємо випадки зараження ним вже й у Європі. Тож, що таке цей  вірус Зіка і чи варто українцям поряд з  COVID -19, боятися ще й його?

  Вірус передається комарами роду Aedes. Це маленькі чорні комарі з білими смужками на колінах. Водяться вони на всіх континентах у тропічних та субтропічних зонах, тобто там, де тепло і волого. Хвороба переноситься від одного хворого до іншого через укуси цих комарів.

Вірус Зіка спричиняє однойменну лихоманку Зіка. Імунітету до нього немає, однак і сама лихоманка для здорової людини не страшна. Більшість хворих переносили її вдома, навіть не звертаючись до лікаря. Смертельних випадків від хвороби   зафіксовано не багато.

Небезпечний цей вірус саме для вагітних, адже у майбутньої мами, яка перехворіла на вірус, народжується немовля з мікроцефалією – вродженим зменшенням головного мозку, яке призводить до розумової відсталості .

Небезпечним вірус є ще й тому, що швидких тестів на його виявлення також не існує, тобто людина може перехворіти і навіть не здогадуватися, що в неї був саме вірус Зіка. 

Саме тому в Сальвадорі та Бразилії влада офіційно рекомендувала жінкам протягом наступних трьох років після перенесеної  хвороби не планувати вагітність. А МЗС інших країн, зокрема й України, рекомендує громадянам утриматися від поїздки у країни Південної та Центральної Америки.

Чи є небезпека вірусу Зіка для України?

Існує можливість завезення  комах, які переносять хворобу в Україну різними видами транспорту, однак кліматичні умови в Україні не дозволяють їм поширити вірус.

Фахівці- епідеміологи не рекомендують українцям відвідувати країни, в яких поширені комахи, здатні переносити хворобу. Йдеться  про 27 країн, зокрема країни Південної Америки й  Африки.

Громадянам України, які вже подорожують цими країнами необхідно активно користуватися репелентами(наносити що три години на шкіру й одяг), носити закритий одяг, що максимально закриває тіло, перебувати в приміщеннях, обладнаних протимоскітними сітками і кондиціонерами.

 Головне, що, комарі, які є розносниками вірусу, у нашій країні не живуть. Їм просто не підходить наш клімат – вони полюбляють тепло й вологу. Наші ж комарі   цей вірус не переносять. Зараження ж від людини до людини поки що офіційно не зафіксоване. І навіть ті туристи, які можуть привезти з країн Америки це захворювання в Україну, швидко видужують без побічних ускладнень і не несуть небезпеки для оточуючих. Тож нам, як і більшості країнам Європи, де є зима, поширення цього вірусу боятися не варто.

 Що таке харчові отруєння? Як від них вберегтись?

Останнім часом у засобах масової інформації з'являються повідомлення про масові харчові отруєння. Частіше це пов'язано з недотриманням санітарно-гігієнічних вимог при виробництві та зберіганні харчових продуктів. Коли ви їсте в кафе або інших підприємствах громадського харчування, то зрозуміло, що ви певною мірою ризикуєте, довіряючи своє здоров'я іншим. Але харчові отруєння трапляються і вдома.

Харчове отруєння, як правило, виникає при споживанні продуктів, забруднених великою кількістю бактерій або токсинами продуктів життєдіяльності цих бактерій. Їжа може містити величезну кількість бактерій, але при цьому виглядати свіжою, доброякісною та привабливою. За певних умов мікроби мають властивість дуже швидко розмножуватись – уже через 12 годин із однієї бактерії може утворитись близько 7 мільярдів. Що ж це за певні умови? Ось вони: тепло, волога, час. Бактерії, що здатні вик­ликати харчові отруєння, ростуть та розмножуються переважно при температурі, близькій до температури тіла людини – 37° С. При температурі нижче 10° С ріст усіх небезпечних для нас бактерій упо­вільнюється. При температурі вище 63° С більшість бактерій гине.

Що ж це за небезпечні бактерії? Існує декілька груп бактерій, здатних викликати харчові отруєння: кишкові бактерії (сальмонели, дизентерійна паличка, умовно хвороботворні ентеробактерії), стафілококи, клостридії (зокрема, збудник ботулізму). Якщо сальмонели зазвичай знаходять у певних харчових продуктах (яйця, м'ясо, птиця), то клостридії частіше зустрічаються в довкіллі – у воді, ґрунті, виділеннях тварин. Стафілококи виділяють від хворих із запаленнями зіву або гнійничками на шкірі.

Їжа з великим вмістом цукру, солі, кислоти, жиру, а також сухі продукти не сприяють росту бактерій.

Надзвичайно сприятливим середовищем для розмноження мікробів є продукти з високим вмістом білків та вологи. Це вироби і страви з м'яса птиці, риби, особливо, якщо вони не пройшли надійної кулінарної обробки. Наприклад, куряче м'ясо недостатньо просмажене біля кісточок; використання сирих яєць для приготування крему; сире молоко та сир або сметана, виготовлені з нього; готові страви, що придбані в торгівельній мережі.

У жодному разі не їжте недосмажену (недоварену) птицю і м'ясо. Після порціонування або подрібнення варене м'ясо та риба підлягають повторній термічній обробці. Готові страви необхідно вживати свіжими. Якщо харчовий продукт готувався заздалегідь, його слід перед вживанням перекип'ятити або просмажити, а не розігріти “до теплого”. Не підлягають зберіганню готові салати та дитяче харчування.

Зберігати продукти необхідно відповідно до вказівок на упаковці. Важливо уникати стикання сирої продукції та готових страв. Для цього страви поміщайте в холодильник в щільно закритому посуді. Яйця збері­гайте в холодильнику. Внутрішню поверхню холодильника мийте теплим розчином соди. З метою підвищення ефективності роботи холодильного агрегату систематично розморожуйте морозильну камеру.

Необхідно мити руки перед приготуванням або споживанням їжі та після відвідування туалету. Слід також мити руки після розробки сирих яєць, сирого м'яса, птиці.

Навіть якщо продукт на вигляд чистий, його слід помити. Ретельно мийте фрукти та овочі, які вживаєте сирими. Гарячою водою з миючими засобами для посуду вимивайте робочий стіл на кухні, розробочні дошки та кухонний інвентар, зокрема ті предмети, на яких розробляли сире м'ясо, птицю, яйця. Користуйтесь на кухні чистими рушником та ганчіркою.

Не подавайте на стіл продукти, якщо маєте сумнів у їх якості.

Пам'ятайте, що хвороботворні і патогенні мікроби не видно неозброєним оком. Якщо ви сумніваєтесь в якості харчового продукту, то краще його викинути, ніж ризикувати своїм здоров'ям та здоров'ям своїх близьких. Будьте особливо уважними, коли готуєте страви для гостей. Пам'ятайте, що страви, приготовані з порушенням технології, можуть перетворити свято на трагедію. Не готуйте страви для інших, якщо у вас розлад  травлення, респіраторна інфекція або гнійничкова інфекція шкіри.

Дотримуйтесь чистоти, виконуйте правила приготування і зберігання їжі і здоров'я вам гарантовано.

 

 

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTeVhSHunG7pzNAySMdGpeFiOTYiANSS2WeEMcSrK57MFPts-mW Рекомендації щодо проведення санації шахтних колодязів (криниць)  

Інтенсивні дощі можуть призвести до підвищення рівня грунтових вод і забруднення водоносного горизонту. Найбільшу небезпеку становить територіальна близькість із можливим джерелом забруднення. Наприклад, якщо неподалік від криниці – смітник, вигрібна яма чи поле, на якому активно застосовували нітрати. У будь-якому випадку, пити воду з криниці, вода з якої не перевірена лабораторно, небезпечно. Особливо, якщо в сім´ї  є діти. В такому разі підвищується ризик розвитку інфекційних хвороб (кишкові інфекції, лептоспіроз) чи гострого отруєння внаслідок дії нітратів.

            Суттєво поліпшує якість води профілактична санація колодязів, що за відсутності епідпоказів повинна здійснюватися не рідше 1 разу на рік.

            Профілактична санація шахтних колодязів включає попередню дезінфекцію підводної частини криниці об’ємним способом, очищення, ремонт та дезінфекцію в послідуючому.

            Попередня дезінфекція підводної частини криниці об’ємним способом

            Для дезінфекції визначають об’єм (V) води в колодязі в кубічних метрах за формулою: V=S*H (S- площа дзеркала води, Н – висота стовпа води).

Площу дзеркала води визначають відповідно до форми зруба, а саме:

-при прямокутній формі зруба: S=А·В, де А, В – довжина сторін;

 

 

-при циліндричній формі зруба:  S= 3,14·R2, де  R – радіус колодязя, аналогічно проводиться розрахунок об’єму води трубчатого колодязя, враховуючи статичний рівень води в колодязі.

            Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, та виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15-20 хвилин жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години.

            Якщо вода у колодязі холодна ( +4 оС – +6 оС) кількість дезінфікуючого препарату збільшують вдвічі.

Очищення та дезінфекція

            Після дезінфекції об’ємним методом  криницю повністю звільняють від води за допомогою насоса або відер. Перед тим як спуститись у колодязь необхідно з’ясувати наявність  у ньому вмісту вуглекислого газу.  Для цього на дно колодязя опускають запалену свічку у відрі. Якщо вона гасне, то спускатись у колодязь небезпечно.

            Колодязь очищають від сторонніх предметів та намулу. Стінки зрубу очищують від обростання, за потреби ремонтують. Після чого здійснюють дезінфекцію зрубу методом механічного зрошення або гідропультом.

            Завершивши дезінфекцію зрубу, необхідно почекати, доки набереться колодязь водою.  Після чого дезінфікують водну частину колодязя, що являється заключною (повторною) дезінфекцією об’ємним методом.

            Проведення санації шахтних колодязів допускається як спеціалізованими організаціями, так і самостійно власниками колодязів при дотриманні техніки безпеки та при застосуванні засобів індивідуального захисту.

            З метою дезінфекції застосовуються дозволені Міністерством охорони здоров’я України деззасоби, які внесено у відповідний державний реєстр дезінфекційних засобів, що випускаються у вигляді таблеток,  розчинних у воді, наприклад серед них добре відомі: «Акватабс-8,68»,  «Жавель-клейд», «Брілліантовий міг», «Жавілар Плюс», а також хлорне вапно, гіпохлорит кальцію та інші.

            Дезінфекція при санації колодязів (криниць) проводиться відповідно рекомендаціям (необхідна кількість дезінфекційного засобу, час дезінфекції води – експозиція), що надаються  Методичними вказівками (інструкціями) щодо застосування дезінфекційного засобу, затвердженими МОЗ України власниками джерел децентралізованого водопостачання або фахівцями з дезінфекційної справи відокремленого структурного підрозділу  за угодою.

            Після проведення санації (чистки, ремонту зрубу, дезінфекції надводної та підводної частини) колодязя необхідно провести лабораторний контроль якості питної води на санітарно-хімічні та мікробіологічні показники, як це регламентують додатки № 1, № 2 до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), а також розділ V цих правил.

                     Слід зазначити, що за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку більше 25% населення піддається ризику виникнення різноманітних захворювань внаслідок споживання неякісної питної води. Тому, при виникненні підозри щодо якості питної води колодязя не тільки у випадках підтоплення а і при щоденному споживанні доцільно провести лабораторний контроль її якості з метою упередження негативного впливу на здоров’я родини та інших людей, які споживають воду з підозрілого колодязя чи криниці.

            Дослідження якості води питної здійснюється лабораторіями, акредитованими в  цій галузі, зокрема, на теренах Тиврівщини  - лабораторіями  відокремленого структурного підрозділу   Немирівського  відділу  «ДУ ВОЦКПХ МОЗУ» (смт Тиврів, вул..Сонячна,1 та м.Немирів, вул.І.Франка,32/а)  на договірній основі згідно тарифів, затверджених наказом ДУ «ВОЛЦ МОЗ України» № 10-Адм від 15.01.2019р., погоджених з Вінницькою ОДА.

          Дотримуйтесь порад фахівців, піклуйтесь про своє здоров’я!

 

 

З повагою  завідувач  відділу                                                Анатолій  Хмара