Недуга в масці
В Україні захворюваність на туберкульоз залишається однією з найболючіших медико-санітарних проблем.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров´я Україна внесена до груп країн із високим рівнем захворюваності на туберкульоз. В Україні на сухоти щорічно захворюють понад 40 тис. українців, а вмирають більше 11 тисяч.
За 6 міс.поточного року серед населення бувшого Тиврівського району ( тепер Вінницького) зареєстровано 9 випадків туберкульозу легень, із них 1 випадок – дитина до 14 років. Із 9 осіб захворівших – 7 чол.працездатоного віку, але непрацюючі. Смертей від туберкульозу в поточному році не було.
Для порівняння : за весь 2021 рік було зареєстровано 8 випадків туберкульозу, серед дітей це захворювання не реєструвалось, летальних випадків, на щастя не було.
У 2020 році у Тиврівському районі було зареєстровано 10 випадків туберкульозу. У 6-ти осіб виявлено недугу під час проходження профілактичного медичного огляду. Із числа захворівших – 8 осіб працездатного віку, але непрацюючі та 1 пенсіонер за віком. Летальних випадків від туберкульозу також не було зареєстровано.
За 2019 рік у Тиврівському районі захворілих на туберкульоз - 21 особа, з яких - у 12 чол. недугу виявлено під час проведення щорічного профілактичного огляду, вік захворілих – від 30 до 78 років. Із числа захворілих - 16 осіб працездатного віку , але непрацюючі та 2 пенсіонери за віком. Помер від туберкульозу у 2019 році - 1 чоловік у віці 57 років .
У 2018 році на активні форми туберкульозу захворіли 12 осіб, із яких 1 дитина у віці до 14 років, 3 чол. із числа захворівших померли.
Захворювання на туберкульоз виникає внаслідок проникнення в організм людини інфекції – туберкульозної палички. Недуга, як правило, уражає легені. Хворі на відкриту форму туберкульозу легень поширюють при кашлі, сміху і голосній розмові туберкульозні палички з дрібними краплями мокротиння. Разом з рідиною вони осідають на поверхнях, підлозі, грунті, а після висихання з пилом розсіюються у повітрі.
Туберкульозні бацили дуже живучі, не гинуть у пороху місяцями, так само тривалий час зберігаються на одязі, посуді, речах хворого. Не витримують тільки високої температури, прямого сонячного проміння і впливу деяких хімічних речовин. Відомо, що кожний хворий відкритою формою туберкульозу (бацилярний) протягом року може заразити до 20 чоловік. В навколишньому середовищі збудник легко переноситься повітрям і при певних умовах може зберігати свою життєздатність до 12 місяців. Інколи люди заражаються від тварин при споживанні сирого молока хворих корів і кіз, або молочних продуктів, виготовлених з такого молока. Особливо легко піддаються зараженню діти.
Високим залишається відсоток захворілих серед непрацюючого населення. Велика частка хворих – із малозабезпечених сімей та осіб без постійного місця проживання.
Захворювання також може виникати при недостатньому харчуванні, зловживанні алкоголем, палінні, проживанні в антисанітарних умовах, виснаженні нервової системи внаслідок стресів, супутніх розладах, таких як цукровий діабет, виразкова хвороба шлунку та після складних оперативних втручань.
Основні симптоми захворювання:
-кашель більше двох тижнів;
-кровохаркання (наявність крові в мокротинні);
- задишка;
-підвищена температура тіла більше 7 днів;
-біль в області грудної клітини;
-поганий апетит, постійна слабкість;
-підвищена пітливість, особливо вночі;
-безпричинна втрата ваги.
При появі вищезгаданих скарг негайно звертайтесь до лікаря!
Проходження щорічного профілактичного огляду є найбільшою гарантією своєчасного виявлення та ефективного лікування цієї серйозної недуги.
Бережіть своє здоров´я та своїх близьких!