Дії особи, яка постраждала від домашнього насильства

На сьогодні дуже актуальною є проблема домашнього насильства, бо навіть під час війни кількість трагічних випадків не зменшується. Доцільно наголосити на алгоритмі дій, які здатні захистити вас у випадку домашнього насильства.

Алгоритм дій для кожної особи, що зазнала домашнього насильства, може відрізнятися залежно від факторів, таких як місце проживання, наявність дітей та інше. Але маємо кілька порад, що, передусім, треба вчинити у разі насильства.

  1.  Треба «забарикадуватися» від кривдника, найкращий спосіб – це втеча. У будь-якому разі потрібно заздалегідь знайти місце, де ви матимете можливість безпечно переночувати, а також підготувати оригінали або копії важливих документів і речі першої необхідності. Якщо немає можливості втекти з дому – зачиніться у кімнаті.
  2.  Одразу дзвоніть у поліцію за номером «102». За наявності підстав, представники поліції, приїхавши на виклик, складають протокол про адміністративне правопорушення та можуть затримати кривдника, або застосувати терміновий обмежувальний припис. Обмежувальний припис – це одне або кілька заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладання на нього обов’язків, спрямованих на забезпечення безпеки постраждалої особи. Обмежувальний припис виноситься судом строком від 1 до 6 місяців. Рекомендовано поїхати до відділу поліції, щоб написати заяву про факт вчинення насильства.
  3. Якщо кривдник наніс вам чи дитині тілесні ушкодження, зателефонуйте до швидкої (103) або зверніться до лікарні та обов’язково вказуйте, що отримали травми у результаті домашнього насильства. До здійснення медичного обстеження краще не змивати ніяких слідів з тіла та одягу. Обов’язково пройдіть судово-медичну експертизу з метою фіксування та визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, яку долучать до справи як доказ.

Складений поліцією протокол про адміністративне правопорушення разом із заявою та матеріалами надсилається до суду. І вже суд вирішує, чи притягнути кривдника до відповідальності, чи ні.

І останній, але не менш важливий крок, це отримання допомоги, як психологічної, так і правової. Щодо психологічної допомоги, то існує державний кол-центр із питань запобігання домашньому насильству за номером «15-47», він працює цілодобово.   

Якщо ви потребуєте вирішення юридичних питань, то скористайтесь своїм законним правом на безоплатну правову допомогу та звертайтеся до місцевих центрів із надання вторинної правової допомоги (смт. Тиврів, вул. Шевченка. 5 каб. безоплатної правової допомоги) або до уповноваженого органу – Відділ соціального захисту та соціального забезпечення, охорони здоров’я за адресою: смт. Тиврів, вул. Тиверська, 32 (другий поверх)

Отже, можна визначити декілька головних деталей. Якщо ви стали жертвою домашнього насильства, не тягніть, одразу повідомляйте поліцію та збирайте докази у разі побоїв. Також слід пам’ятати про державний кол-центр із питань запобігання домашньому насильства та місцеві центри з надання вторинної правової допомоги. Бережіть себе та не мовчіть, пам’ятайте: домашнє насилля – це не нормально!